|
VA-gruppens regionala mässor kommer i feb/mars 2012 till följande orter: Luleå, Örnsköldsvik, Östersund, Gävle, Uppsala och Jönköping,
Läs mer här >>>
Ta del av VA-gruppens nya folder "Nu lyfter vi på locket till Den underjordiska utmaningen" som är ett upprop för en hållbar och tryggare framtid. Foldern beskriver 5 st utmaningar det svenska VA-ledningsnätet står inför, för att vi även i framtiden ska få det som vi idag tar för givet: gott, friskt vatten i kranen, funderande toaletter, en varm dusch på morgonen! Läs mer på www.underjordiskautmaningen.se.
Ladda gärna ner vår nya folder här. (Klicka på bilden)
Ladda gärna ner VA-gruppens broschyr "Vi är din expertgrupp inom vatten och avlopp. Klicka på bilden nedan.

|

Inom VVS-Fabrikanternas Råd har en arbetsgrupp bildats för att öka intresset för VA-frågor. VA-GRUPPEN består av 20 st företag med spetskompetens inom hela VA-området.
Samtliga företag i gruppen tillverkar och säljer produkter på den svenska och internationella marknaden för vatten- och avloppshantering
Gruppen verkar för en långsiktig planering av det svenska VA-ledningsnätet. Målsättningen är att de blir långsiktigt hållbara och så effektiva som möjligt i fråga om:
- miljö
- hälsa
- säkerhet
- drift- och totalkostnad
e-post: va@vvsfabrikanterna.se
VA-gruppen på Facebook
|