Information om Vår- och Höstmöten, som arrangeras tillsammans med Svenska Rörgrossistföreningen VVS (RGF).
Fullmäktige- och vårmöte 22 maj 2025

Inbjudan och kallelse skickades till alla fullmäktigerepresentanter den 1/4 2025.
Den 22 maj hälsar vi alla våra medlemmar välkomna till fullmäktige- och vårmöte i vår vackra huvudstad Stockholm. Efter fullmäktigemötet sammanstrålar vi med Svenska Rörgrossistföreningen VVS (RGF) och genomför vårt gemensamma vårmöte. Vi kommer inleda med en diskussion om miljödata tillsammans med RGF och därefter kommer vi få lyssna på Johnny Petré, tf vd på Installatörsföretagen, Frida Måhl, makroanalytiker på Danske Bank och Jörgen Holmlund, säkerhetsexpert och lärare på Försvarshögskolan. Dagen avslutas med en trevlig middag tillsammans i Kolskjulet på Kastellholmen.
Datum: Torsdag den 22 maj 2025
Tid: 13.00-00.00
Plats: Stockholm. Fullmäktige- och vårmötet är på Filmstaden Sergel och middagen i Kolskjulet på Kastellholmen.
Lokal i Filmstaden: Salong 5
Anmäl dig senast 22 april.
Fullmäktigemöte
Vi kickar igång dagen med VVS-Fabrikanternas fullmäktigemöte klockan 13.00.
13.00–14.00 Stadgeenliga ärenden
Michael Söderberg, styrelsens ordförande och Jonny Hellman, vd VVS-Fabrikanterna
14.00–14.30 På gång hos VVS-Fabrikanterna
Erforderliga handlingar kommer finns på medlemssidorna från och med den 30 april.
Vårmöte
Denna gång har vi bjudit in talare som kommer prata om kommande utmaningar i installatörsledet samt om säkerhet för företag kopplat till nuvarande säkerhetsläge och gängkriminalitet. Vi kommer också få en genomgång av Sveriges ekonomi, för att se om vi kan skönja vad vi kan förvänta oss framåt.
14.30–15.00 – Fika
15.00–15.05 – Välkomna
Jonny Hellman, VVS-Fabrikanterna och Katarina Swahn, Svenska Rörgrossistföreningen VVS
15.05–15.30
"Marknadens krav på klimatdata", inklusive frågestund
RGF och VVS-Fabrikanterna
15.30–16.00
"Bransch i förändring: klimatdata, ekonomi och säkerhet i installationssektorn"
Johnny Petré, tf vd på Installatörsföretagen
16.00–16.45
"Ekonomiska utsikter och vad vi kan vänta oss framöver"
Frida Måhl, makroanalytiker på Danske Bank
16.45–17.15 – Paus med fika
17.15–18.00
"Hur oroliga ska vi vara – vad kan den organiserade brottsligheten och utländska statsaktörer åstadkomma?”
Jörgen Holmlund, säkerhetsexpert och lärare på Försvarshögskolan
18.00–18.05 – Avslutning
Jonny Hellman och Katarina Swahn
18.15 – Bussar till Kolskjulet
18.30 – Mingel och middag
Middag i Kolskjulet
Kolskjulet är en festvåning med fantastiskt läge mitt i Stockholms hjärta. Med utsikt över Djurgården, Beckholmen och Stockholms hamninlopp ligger flottans gamla kolskjul, bara 10 meter från vattnet på udden Kastellholmen. En lokal med personlig karaktär och verklig skärgårdsanda med promenadavstånd från centrala Stockholm.
Vi börjar med fördrink och mingel klockan 18.30 och därefter njuter vi av en trerättersmiddag tillsammans.
Anmäl dig senast 22 april.
Varmt välkommen!